Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 

Gezinin başlangıcında yapılan genel bilgilendirmede, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bulunduğu arazinin toplam yüzölçümünün 750 bin metrekare olduğu, mimari açıdan Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin sentezi niteliğindeki yapıların ‘akıllı bina’ özelliğine de sahip olduğu belirtildi. Külliye sınırları dâhilindeki Beştepe Millet Camii, bu yıl içinde hizmete alınması planlanan Kongre ve Gösteri Merkezi, ayrıca 5 milyon kitabı bünyesinde barındırması ve kullanıcılara 24 saat hizmet vermesi planlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin halka tümüyle açık mekanlar olduğuna da işaret edildi.Başdanışmanlıklar, danışmanlıklar toplam sayısı 13 olan muhtelif başkanlıklara ait çalışma odalarının yer aldığı kuzey ve güney idari binalarda toplantı salonları, kütüphane, arşiv, iki yemekhane, otopark ve depoların da bulunduğu belirtildi.

ankara hamamönü

Hamamönü, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir semttir. Semtte bulunan 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği tarihi binalar restore edilerek bölge yeniden canlandırılmıştır. Hamamönü, adını bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır boyu beylerinden Karacabey’in yaptırdığı çifte hamamdan almıştır. Tarihi Karacabey Hamamı burada bulunmaktadır. İstiklal Marşı’nın yazıldığı Mehmet Akif Ersoy parkı ve parkın içerisinde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi yer almaktadır. Hamamöünde yer alan camiler; Taceddin Sultan Camii, Hacı İlyas Camii, Hacı Musa Camii, Sarıkadı Camii, Mehmet Çelebi Camiidir. Hamamönünde yer alan konaklar; Kamil Paşa Konağı, Beynamlızade Konağı, Kabakçı Konağıdır. Son dönem Osmanlı zamanından kalma evler tamamen Türk motifleri ile bezenmiş olup, sokaklarda gezdiğinizde kendinizi 19. yüzyıldaymış gibi hissediyorsunuz. Adeta günümüzden 150 yıl öncesinin sosyal yaşamını teneffüs edebiliyorsunuz.

2014 yılında kurduğumuz istanbuliyyah turizim bu güne alnının akıyla gelmiştir siz değerli mizafirlerimizin memnuniyeti önceliğimiz,dir

Esentepe, Gazi Osmanpaşa Cd No:127, 34065, 34065 Eyüp/İstanbul

istanbuliyyah@hotmail.com

© 2015 by istanbuliyyah

Proudly created with www.istanbuliyyah.org

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram