YEŞİL BURSA

teleferik

Türkiye’nin ilk Teleferiği olan Bursa Teleferik; açıldığı günden (29 Ekim 1963) 2012 yılına kadar aynı teknoloji ile hizmet vermiştir. 7 Haziran 2014 tarihinde teknolojisi, altyapısı ve istasyonları tamamen yenilenerek bambaşka bir yolculuk sunmak üzere yola koyulmuştur.

Tefferüç

Tefferüç merkez istasyon tesisi otomasyon ile yönlendirilen sistemi, geniş yolcu kabul salonu ve 240 araçlık otoparkı, mağaza ve kafeler ile hizmet vermektedir.

Kadıyayla istasyonu deniz seviyesinden 1231 m. yüksekliktedir.

Sarıalan istasyonu deniz seviyesinden 1635 m. yüksektedir. Karayolu ile 36 km.’lik ve 300’ü aşkın virajı katederek ulaşabileceğiniz Sarıalan teleferik ile sadece 12 dk.dır.

2. Bölge Oteller istasyonu 1810 m. yüksekliktedir. İçerisinde market, restaurant, kafe ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. 

inkaya çınar ağacı

Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre gövde genişliği ile Türkiye’nin en büyük ağacıydı. Halkalı ve Dudaklı Çınarı ile, her yıl içinde leyleklerin yuva yaptığı Kiremitçi Çınarı, Osmanlı ile yaşıt Bursa çınarlarıdır.

ırgandı köprüsü

Irgandı Köprüsü, Bursa kentinde, zanaatçıların geleneksel el sanatlarını icra ettiği köprü. 1442 yılında Irgandılı Ali’nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından inşa edildi. 1854 yılında Büyük Bursa Depremi'nde hasar gördü. Kurtuluş Savaşı’nda Yunan ordusu tarafından bombalandı

cumalıkızık köyü

Cumalıkızık, Türkiye'nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bursa şehir merkezine 11 kilometredir. Ortalama 20 dakikada ulaşım sağlanır. Uludağ'ın kuzey eteklerinde kurulmuş ve halen yaşayan beş Kızık köyünden biridir.

kestel şelalesi

Saitabat Şelalesi, Uludağ’dan gelen suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Köylüler tarafından Güvercinlik adıyla da anılan şelalenin aktığı kanyonda,  suyunun debisine rağmen sert kayalar yer almaktadır.Kiremitte tereyağı ile odun ateşinde pişirilen alabalıkları oldukça meşhur olan Saitabat Şelalesi’nin çevresinde ise piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin çevresinde piknik alanlarının dışında et mangal lokantaları ve büfeler de yer almakta

bursa iskender 

Yıl 1867; döner kebap lezzetinin doğuşu… DÖNER KEBAP efsanesinin hikayesi, Mehmet oğlu “İSKENDER Efendi”nin Bursa'nın Kayhan semtindeki dükkânında başlar. O dönemde kuzu bir bütün olarak ve yere paralel biçimde odun ateşi üzerinde pişirilmektedir. Bu şekliyle kuzunun lezzetli parçaları herkese eşit dağılmaz

hayvanat bahçesi

Bursa’da ilk hayvanat bahçesi 1955 yılında hizmete açılan Kültür Park içerisinde kurulmuştur. Uzun yıllar Kültür Park ziyaretçilerinin en önemli ilgi odaklarından olmuştur. Yan yana dizilmiş küçük kafeslerde sergilenen hayvanlardan oluşan Kültür Park Hayvanat Bahçesi dünyadaki ve ülkemizdeki değişen hayvanat bahçesi anlayışını karşılayamadığından zamanla Bursa için kanayan yara halini almıştır.

kültürpark

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla kentin ve kentlisinin gözbebeği olmaya devam etmektedir. Koşu, bisiklet ve yürüyüş yolları yeniden düzenlenirken, giriş kapılarından oturma ve dinlenme alanlarına, gölgeliklerden çeşmelere, heykellerden lunapark ve çocuk oyun alanlarına kadar birçok noktada yenilenmiş ortamıyla Bursalı vatandaşlarımızın hizmetindedir. 170 bin metrekarelik yeşil alanda bulunan 6000 ağaçla da göz kamaştıran Bursa’nın gözbebeği Kültürpark’ın bilet satış ve gişe kontrol hizmetleri BURFAŞ tarafından yürütülmektedir.

ulu camii

Bursa Ulu Cami, Bursa’da I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış dini yapıdır. Bursa’nın tarihi sembollerinden olan cami, Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerindedir. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır

koza han 

Koza Han 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından mimar Abdül ula bin Pulat Şah'a İstanbul'daki eserlerine vakıf olarak Bursa'da yaptırılmış handır. Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunan yapının avlusunda, altında şadırvanı olan minik bir mescid vardır.

bursa kalesi

Bursa Kalesi’nin bulunduğu bölge, halk arasında “Hisar” olarak anılır. Bölgeyi özel kılan yalnızca şehrin ilk yerleşim yeri olması değildir. Bitinya, Roma ve Bizans dönemini yansıtan kale duvarlarının ve kapılarının yanı sıra, Bursa evlerinden örnekleri; taş kaldırımları; Osmanlı camilerini, türbelerini, çeşmelerini, mezarlıklarını ve mezar taşlarını; tarihî çınar, kavak ve manolya ağaçlarını burada görmeniz mümkündür.

oylat mağarası

Oylat Mağarası, Bursa ili İnegöl ilçesindeki turistik mağara. Mağara 665 m uzunluk, 95 m yüksekliğe sahiptir. Oylat Deresi'nin batı kenarında, Kanyon yamacında asılı durumda, yatay duruşlu, oluşumunu tamamlamış fosil bir mağaradır. Mağara İnegöl'ün 17 km güneydoğusundaki Hilmiye Mahallesinde bulunur.

2014 yılında kurduğumuz istanbuliyyah turizim bu güne alnının akıyla gelmiştir siz değerli mizafirlerimizin memnuniyeti önceliğimiz,dir

Esentepe, Gazi Osmanpaşa Cd No:127, 34065, 34065 Eyüp/İstanbul

habip@istanbuliyyah.org

© 2015 by istanbuliyyah

Proudly created with www.istanbuliyyah.org

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram